Najlepsza myszka za więcej niż 200 zł
Wydając więcej niż 200 zł, należy oczekiwać perfekcyjnego i bezawaryjnego działania czujnika. Polecamy głównie modele z Avago ADNS 3090 oraz jego modyfikacjami: ADNS 3310 i ewentualnie ADNS 9800. Myszy te są kierowane do bardzo ambitnych graczy, którzy nie mogą sobie pozwolić na to, by jakikolwiek błąd w grze był spowodowany przez niedopracowany sprzęt. Jeśli wybór padnie na jeden z poniższych modeli, wszystko będzie zależeć już tylko od umiejętności. Nie zapominajmy jednak, że bardzo ważny jest dobór kształtu myszy, a to bardzo indywidualna kwestia. Jedna nieodpowiednia krzywizna obudowy potrafi skutecznie rozproszyć podczas rozgrywki, odbierając przyjemność z gry bardziej niż słabszy czujnik w urządzeniu o lepiej dobranym kształcie.
Logitech G500s
To następca modelu G500. Od poprzednika różni się tylko wyglądem. To mysz o uniwersalnym kształcie, przeznaczona głównie do chwytania całą dłonią. Ma bardzo dobry czujnik laserowy ADNS-9808. Podobnie jak większość modeli Logitecha została bardzo dobrze wykonana.
CM Storm Reaper
To dość nowy model, bardzo dobrze zbudowany. Wyróżnia się dodatkowym przyciskiem przed kciukiem. Ma bardzo dobry czujnik laserowy ADNS-9800, który gwarantuje sprawne działanie praktycznie na każdej powierzchni.
CM Storm Sentinel Advance II
Jedna z najlepiej wykonanych myszy. Pod względem jakości materiałów i precyzji złożenia nie ma się do czego przyczepić. Producent nie oszczędzał także na podzespołach. Tym, co wyróżnia Sentinela, jest mały wyświetlacz nad rolką, pokazujący bieżące ustawienia lub dowolne logo.
Roccat Kone Pure Optical/Laser
Polecamy głównie model Optical, gdyż jego czujnik jest minimalnie lepszy, jednak również wersja laserowa jest niezwykle precyzyjna. Kone Pure została zaprojektowana perfekcyjnie. Jej zalety to m.in. świetna jakość materiałów, bardzo dobre spasowanie wszystkich elementów i dopracowany kształt.
Roccat Kone XTD
Od modelu Pure różni się minimalnie wymiarami. Również ta mysz została świetnie wykonana, a podzespoły gwarantują zabójczą precyzję na wirtualnym polu bitwy.
Logitech G600
Mysz przeznaczona dla graczy MMO. Na tle innych konstrukcji tego typu wyróżnia ją bardzo dobry czujnik laserowy, nadający się również do dynamicznych gier FPS. Projekt jest bardzo przemyślany. Jak przystało na model Logitecha z serii G, mysz została wykonana z największą dbałością o szczegóły. G600 występuje w dwóch kolorach.
Razer DeathAdder 2013
Następca następcy. Obecnie mysz ta ma najlepszy czujnik na rynku (model 3988 jest montowany tylko w niej). Jakość wykonania jest dobra. Można jednak się przyczepić do mat na bokach, które są bardziej śliskie niż boki bez nich. Ponadto dołączone oprogramowanie w pierwszych wersjach było dość niestabilne. Do zalet zaliczamy uniwersalny kształt, który od lat sprawia, że DeathAdder jest najbardziej rozpoznawalną konstrukcją w światku graczy komputerowych.
Corsair Vengeance M65/M90
Obie myszy mają czujnik laserowy o bardzo dobrych parametrach. Do ich budowy użyto aluminium, co przełożyło się na nieco większą masę, ale zapewniło niebanalny wygląd. Modele te różnią się liczbą przycisków. M65 przeznaczony jest do gier FPS, a M90 – do MMO.
Zowie EC1 eVo / EC2 eVo
To następcy modeli EC1/2. Różnią się od siebie wielkością. Są przeznaczone dla graczy praworęcznych. Cechują się dobrą jakością wykonania, jednak użyte materiały nie odzwierciedlają ceny. Zastosowano w nich świetny czujnik optyczny, a dzięki zmodyfikowanej optyce jeszcze poprawiono jego parametry. Na uwagę zasługują dobre ślizgacze, dzięki którym ruch myszy jest bardzo płynny.
Zowie FK
Podobnie jak modele EC ten jest wyposażony w świetny czujnik optyczny ze zmodyfikowaną optyką. Mysz jest symetryczna i dość mała, jednak producent zmieścił na jej obu bokach po dwa dodatkowe przyciski (nie działają jednocześnie). Jest wykonana precyzyjnie, ale tym razem jakość użytych materiałów nie odzwierciedla ceny. Ma ślizgacze, które w niektórych egzemplarzach wystają na tyle nieznacznie, że na miękkiej podkładce spód może się ocierać o powierzchnię. W sprzedaży pojawiają się już modele poprawione, a można je rozpoznać po czarnym, a nie żółtym spodzie.
Qpad 5K LE
Jedna z większych konstrukcji na naszej liście. Bardzo dobrze wyprofilowana. Użyto w niej przyjemnego przeciwpoślizgowego materiału. Jest wyposażona w bardzo dobry czujnik laserowy Avago ADNS-9800, który tu zapewnia wyjątkowo dobre odczucia z gry. Niestety, dostępność 5K w polskich sklepach jest mocno ograniczona.
Tt eSports Theron
Bardzo ciekawie wyglądająca mysz, sprzedawana w różnych wersjach kolorystycznych. Pomimo dość oryginalnego wyglądu ma klasyczny, uniwersalny kształt. Producent umieścił w niej czujnik laserowy o bardzo dobrych parametrach, a dzięki dobrej jakości wykonania powinna bezawaryjnie przepracować wiele lat. Zastosowanie „neonów” w dolnej części pozostawiamy ocenie Czytelników.
Mionix Avior/Naos 7000
W środku są to te same myszy. Obie mają czujnik optyczny Avago 3310, działający w podczerwieni, który cechuje się rewelacyjnymi osiągami. Producent wycisnął z niego maksimum możliwości dzięki odpowiednio zmodyfikowanemu oprogramowaniu. Zarówno Avior, jak i Naos są rewelacyjnie wykonane, zarówno jeśli chodzi o spasowanie elementów, jak i użyte materiały. Różnią się jednak od siebie znacznie kształtem. Avior jest znacznie mniejsza i pozwala palcom dotykać podkładki, a Naos jest znacznie większa i bardziej wyprofilowana. Szkoda, że tak trudno je znaleźć w polskich sklepach.
Logitech G502
Świetnie wykonana mysz, zbudowana z materiałów najlepszej jakości. Oprócz oryginalnego wyglądu ma sporo dodatkowych przycisków oraz wielofunkcyjną rolkę. Jej największą zaletą jest własny czujnik optyczny Logitecha. Jest on praktycznie pozbawiony wad. To w zasadzie jedyny godny rywal czujnika montowanego w DeathAdderze (parametry ma minimalnie lepsze, ale ten w Razerze zdaniem niektórych zapewnia ostrzejsze „czucie”).